Náplň preventivní péče v oblasti gynekologie a porodnictví je dána Vyhláškou č. 3/2010 Sb, § 4.
Preventivní gynekologické prohlídky: První gynekologická prohlídka má být u dívky provedena v 15 letech a dále 1x ročně.
Mammografické vyšetření: Slouží k časnému odhalení patologie prsu, zejména velmi nebezpečného karcinomu. Provádí se u žen od 45 let věku a dále ve dvouletých intervalech, horní věková hranice pro tato vyšetření není stanovena. Toto je doporučení pro prevenci u pacientek bez jakýchkoli obtíží. Je-li k tomu zdravotní důvod, mammografické vyšetření se samozřejmě provede kdykoli.
Stanovení okultního krvácení ve stolici: Slouží k časné diagnoze nádorů střev (zejména karcinomu tlustého střeva). Provede se jedenkrát ročně u žen od 50 let do 54 let věku, dále od 55 let věku ve dvouletých intervalech. Pokud žena měla provedené kolonoskopické vyšetření s negativním výsledkem, není třeba tento test provádět v následujícíh 10 letech.
V naší ambulanci provádíme tzv. FOB test, kdy si žena po krátkém zaškolení sestrou doma provede sama odběr, materiál doručí do naší ordinace a my poté zařídíme laboratorní zpracování vzorku.
Očkování proti HPV virům: Více je známo jako „očkování proti rakovině děložního čípku“. Některé typy HPV virů (zejména typy 16 a 18) byly prokázány jako velmi rizikové ve vztahu k nebezpečnému karcinomu děložního čípku. Vakcinace proti těmto virům pak poskytuje – podle současných zkušeností velmi spolehlivou – ochranu proti tomuto typu velmi nebezpečného (a postihujícího často i mladé ženy) karcinomu. K disposici jsou dva druhy vakcín: SILGARD a CERVARIX. Očkování se provádí třemi dávkami a má se za to, že poskytne celoživotní ochranu, tzn. že není třeba přeočkování v pozdějším věku. Je doporučeno očkovat dívky a ženy od 9 do 26 roků, podle posledních doporučení lze i později. Optimální však je, když se stihne podat očkovací látku ještě před zahájením sexuálního života. Očkování je finančně nákladné, dívky ve věku 13 roků ale nyní mají očkování hrazeno zdravotní pojišťovnou. I ženy, které byly proočkovány, chodí dále na pravidelné gynekologické preventívní prohlídky.
V současné době očkování proti HPV virům již téměř výhradně provádějí dětské ambulance.
Ultrazvukový skríning těhotných: Standartní UZ skríning je třístupňový, i když je často nutné provést UZ vyšetření i vícekrát. Zpravidla první vyšetření je provedeno hned při první návštěvě, abychom bezpečně potvrdili diagnozu těhotenství, posoudili jeho stáří a životnost a vyloučili mimoděložní těhotenství. První skríningové vyšetření se pak provádí ve 12. - 13. týdnu těhotenství. Tato vyšetření provádíme vaginální (= poševní) sondou a ze strany pacientky není potřeba žádná příprava. Další skríningová UZ vyšetření jsou doporučena v 18. - 20. týdnu těhotenství a ve 30. - 32. týdnu těhotenství. Tato vyšetření se provádí abdominální sondou („přes břicho“). Vyšetření abdominální sondou velmi usnadní naplněný močový měchýř – prosíme, napijte se a nechoďte močit asi 2 hod. před vyšetřením. Jelikož je při těchto vyšetřeních nutno na břicho nanést gel, přineste si s sebou něco na setření gelu po vyšetření (plínku, malý ručník apod).
Biochemický skríning těhotných: Vyšetřením krve budoucí maminky lze určit zvýšené riziko některých vrozených vad plodu. Na krevní odběr Vás pošleme v 16. týdnu těhotenství. Když tento biochemický skríning vyjde pozitivní (tzn. některé parametry z krevních testů jsou vyšší nebo nižší), diagnoza se ověřuje dalšími metodami a v naprosté většině případů je i v těchto případech diagnostikován zdravý plod. Pozitivní biochemický skríning tedy většinou neznamená onemocnění plodu, je jen důvodem k dalším cíleným vyšetřením.
Naše poradna je nyní schopna na požádání zajistit i (zatím nepovinný) Prvotrimestrový skríning těhotných, který má dva kroky: 1. Odběr krve v 10.-11. týdnu těhotenství a 2. Ultrazvukové vyšetření ve 13. týdnu těhot. Tento skríning nehradí zdravotní pojišťovny a je tak prováděn za přímou úhradu pacientkou.
Skríning osteoporózy: V roce 2023 byl do naší praxe zaveden populační skríning osteoporózy. Zprvu jen u dvou zdravotních pojišťoven (111 a 211), ostatní ZP se ale postupně připojují (včetně naší největší pojišťovny 209). Skríning osteoporózy se týká žen nad 60 roků věku (pokud je zdravotní indikace, lze i dříve) a je plně hrazen zdravotní pojišťovnou. Díky vynikající spolupráci s diagnostickými pracovišti tento skríning na Trutnovsku funguje perfektně. Pacientku, která má nárok na tento druh skríningu, podrobně poučíme o problematice a prevenci osteoporózy, vystavíme žádanku, nasměrujeme na diagnostické pracoviště a následně i zajišťujeme příp. léčbu a další kontroly.